Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku.
Prace szczególnie niebezpieczne
Przez prace szczególnie niebezpieczne rozumie się prace określone w rozdziale VI rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pacy, tj:
- roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części,
- prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych,
- prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych,
- prace na wysokości,
- prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bhp,
- prace określone w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji,
- inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę za szczególnie niebezpieczne.
Zatem pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, którzy wykonują prace zaliczane do którejkolwiek z wyżej wymienionych prac, powinni odbywać szkolenie okresowe nie rzadziej niż raz w roku.
Pierwsze szkolenie okresowe dla wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych powinno zostać przeprowadzone nie później niż przed upływem 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy przez pracownika na tych stanowiskach.