RODO w BHP – zmiany w przepisach

W czerwcu 2019 roku weszły w życie dwa istotne rozporządzenia zmieniające dokumentację związaną z bezpieczeństwem i higieną pracy. Zmiany te są nałożone w związku z obowiązującymi w naszym kraju przepisami RODO dot. ochrony danych osobowych.

Po pierwsze jest to Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Najistotniejszą zmianą w tym dokumencie jest nowy wzór zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z ochroną danych osobowych z zaświadczenia zniknęło miejsce urodzenia pracownika, który odbył szkolenie okresowe. Poprzez wprowadzenie tej zmiany zaświadczenie o ukończeniu szkolenia uległo lekkiej modyfikacji graficznej.

Drugą istotną zmianą w przepisach jest zmiana w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Oprócz również drobnych zmian wizualnych, najistotniejszą zmianą jest usunięcie z protokołu miejsca urodzenia poszkodowanego oraz imienia ojca.

Nowe wzory dokumentów już obowiązują, jednak nie są jeszcze obowiązkowe. Do końca roku 2019 można używać starych wzorów. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku nowe wzory dokumentów będą już obowiązkowe i tylko takich będzie można używać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.