Szkolenie BHP przez Internet

Szkolenie BHP onlineWiele osób zastanawia się czy możliwe jest przeprowadzenie szkolenia BHP przez Internet lub za pośrednictwem przesłanych e-maili. Zgodnie z przepisami przekazywanie materiałów szkoleniowych za pomocą Internetu i wiadomości elektronicznych jest dopuszczalne. Warunkiem prowadzenia szkolenia w takiej formie jest konieczność umożliwienia osobom szkolonym kontaktu z wykładowcami, którzy spełniają wymagania określone w przepisach oraz posiadają odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe oraz przygotowanie dydaktyczne.

Oczywiście szkolenie BHP przez Internet można stosować wyłącznie przy szkoleniach okresowych (chociaż i tutaj są wyjątki, ale o tym w dalszej części artykułu). Nie ma możliwości przeprowadzenia w takiej formie szkolenia wstępnego. Celem szkolenia okresowego jest aktualizacja i ugruntowanie posiadanej wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zapoznanie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Formy szkolenia okresowego BHP

Szkolenie okresowe może być prowadzone w następujących formach:

  • instruktaż,
  • kurs,
  • seminarium,
  • samokształcenie kierowane.

Samokształcenie kierowane, czyli kształcenie na odległość, polega na prowadzeniu szkolenia na podstawie udostępnionych pracownikom materiałów szkoleniowych. Materiały mogą być udostępnione w różnorakiej formie: wersja drukowana, na płycie CD lub właśnie z wykorzystaniem Internetu i poczty elektronicznej.

Szkoleniu okresowemu w formie samokształcenia kierowanego mogą zostać poddani pracownicy na stanowiskach:

  • pracodawcy i osoby kierujące pracownikami,
  • inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn, technolodzy i organizatorzy produkcji,
  • służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • administracyjno-biurowi.

W tym miejscu należy podkreślić, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie szkolenia BHP w formie samokształcenia kierowanego dla pracowników na stanowiskach robotniczych. Zgodnie z przepisami pracownicy na stanowiskach robotniczych muszą odbyć szkolenie okresowe w formie instruktażu i nie ma w tej kwestii żadnego odstępstwa.

Egzamin kończący szkolenie BHP

Każde szkolenie okresowe BHP musi zostać zakończony sprawdzeniem wiedzy uczestników szkolenia. Podobnie jest w przypadku prowadzenia szkolenia okresowego BHP przez Internet i poprzez e-mail. Po zdaniu egzaminu organizator szkolenia powinien wystawić przeszkolonemu pracownikowi zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.