Zgodnie z obowiązującymi od 18 stycznia 2009 r. przepisami ustawy Kodeks pracy do ustalenia wykazu prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby został zobowiązany pracodawca.
Dotychczas wykaz takich prac ustalał właściwy minister w drodze rozporządzenia. Jednak wydane w tej sprawie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1966 r. w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby stało się nieaktualne i przestało obowiązywać.
Wykaz tych prac powinien uwzględniać wszystkie rodzaje prac wykonywanych w zakładzie, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, a tym samym konieczne jest zapewnienie asekuracji przy ich prowadzeniu.
Ustalenie wykazu prac wykonywanych przez co najmniej 2 osoby powinno być poprzedzone konsultacjami z pracownikami lub ich przedstawicielami.
Pamiętać należy, że przy opracowaniu wykazu prac wykonywanych przez co najmniej dwie osoby należy wziąć pod uwagę ogólnie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące prac wykonywanych w danej branży. Można również sugerować się nieaktualnych już rozporządzeniem, które jako szczególnie niebezpieczne wskazywało prace:
- Prace spawalnicze, cięcie gazowe i elektryczne oraz inne prace wymagające posługiwania się otwartym źródłem ognia w pomieszczeniach zamkniętych albo w pomieszczeniach zagrożonych pożarem lub wybuchem
- Prace wykonywane na wysokości powyżej 2 m w przypadkach, w których wymagane jest zastosowanie środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości
- Prace w wykopach i wyrobiskach o głębokości większej od 2 m
- Prace związane z konserwacją, montażem i naprawą dźwigów, suwnic, żurawi wieżowych i samojezdnych, układnic magazynowych i schodów ruchomych
Są to oczywiście jedynie przykłady.
Niby trochę więcej papierkowej roboty, ale przynajmniej pracownik będzie się czuł bezpieczniej 😉
Przedtem regulowało to rozporządzenie. Teraz faktycznie pracodawca musi sam sporządzić taki wykaz