Ważność szkolenia BHP

Jaka jest ważność szkolenia BHP? Jak często trzeba organizować szkolenia BHP? Czy na wszystkich stanowiskach pracy ważność szkolenia BHP będzie taka sama? W dzisiejszym poście odpowiem na te wszystkie pytania, gdyż wielu pracodawców ma z tym problem, a nie każdy korzysta lub musi korzystać z usług BHP wykwalifikowanych w tej branży specjalistów.

Wszystkie odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozporządzenie dokładnie reguluje jakie mamy rodzaje szkoleń, ile czasu są one ważne, w jakiej formie można je przeprowadzać oraz zawiera ramowe programy szkoleń do wszystkich rodzajów szkoleń bhp.

Szkolenie wstępne bhp

Szkolenie wstępne bhp dzieli się na dwie części. Pierwszą jest instruktaż ogólny. Instruktaż ogólny przeprowadza pracownik wykonujący w zakładzie pracy zadania służby bhp lub specjalista spoza zakładu. Taki instruktaż ogólny powinien trwać co najmniej 3h lekcyjne. Drugą częścią szkolenia wstępnego jest instruktaż stanowiskowy, który przeprowadza pracodawca lub jakaś osoba kierująca pracownikami wyznaczona przez pracownika, która posiada odpowiednie przeszkolenie, kwalifikacje oraz wiedzę. Za instruktaż stanowiskowy uważa się pierwszy dzień pracownika w pracy. Wtedy zapoznaje się pracownika z zakładem pracy, ze stanowiskiem na którym będzie pracował, po czym, pracownik pod okiem instruktora wykonuje swoje zadania.

Szkolenie wstępne kończy się wypełnieniem karty szkolenia wstępnego bhp, gdzie odbycie szkolenia potwierdzają osoby, które udzielały instruktażu oraz pracownik, któremu tego instruktażu udzielono. Karta szkolenia wstępnego bhp przechowywana jest w aktach osobowych pracownika.

Jeśli chodzi o ważność szkolenia wstępnego bhp to tutaj sprawa jest prosta. Szkolenie osób kierujących pracownikami ważne jest do 6 miesięcy, natomiast pracowników na pozostałych stanowiskach do 12 miesięcy. Przed upływem tego czasu pracodawca ma obowiązek zorganizować dla pracowników szkolenie okresowe bhp.

Szkolenie okresowe bhp

Sprawa ze szkoleniami okresowymi bhp jest troszkę bardziej skomplikowana. Zacznijmy od ważności szkolenia bhp – częstotliwości z jaką należy organizować szkolenia:

  • pracodawcy oraz osoby kierujące pracownikami – nie rzadziej niż raz na 5 lat,
  • pracownicy inżynieryjno-techniczni – nie rzadziej niż raz na 5 lat,
  • pracownicy administracyjno-biurowi – nie rzadziej niż raz na 6 lat,
  • pracownicy służby bhp oraz osoby wykonujące zadania tej służby – nie rzadziej niż raz na 5 lat,
  • pracownicy na stanowiskach robotniczych – nie rzadziej niż raz na 3 lata, chyba że pracownicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne – nie rzadziej niż raz w roku.

Szkolenia dla pracowników na stanowiskach robotniczych mogą być organizowane wyłącznie w formie instruktażu. Szkolenia na pozostałych stanowiskach można organizować w formie seminarium, kursu lub samokształcenia kierowanego (np. on-line, e-learning).

Każde szkolenie okresowe kończy się egzaminem, który ma za zadanie sprawdzenie przyswojonej przez pracowników wiedzy.

W razie jakichkolwiek pytań w sprawie szkoleń bhp proszę je zadawać w komentarzach lub zapraszam do kontaktu poprzez zakładkę Kontakt

szkolenie bhp kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.