Wiele osób często zadaje pytanie czy w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika po przewie (np. 2-tygodniowej, 2-miesięcznej) powinien on ponownie odbyć szkolenie wstępne bhp (instruktaż ogólny i stanowiskowy). Przepisy w tej kwestii mówią wyraźnie i należy zwrócić szczególną uwagę, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, jeżeli nie posiada on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Złagodzenie obowiązku pracodawcy
Obowiązek poddania pracownika szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem do pracy został złagodzony w odniesieniu do pracownika podejmującego pracę u tego samego pracodawcy na stanowisku, które zajmował bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Pamiętać należy, że dotyczy to sytuacji, w której pracownik bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia ponownie (bez jakiejkolwiek przerwy) nawiązuje stosunek pracy z tym samym pracodawcą na ostatnio zajmowanym stanowisku pracy.
Zasada ta dotyczy wyłącznie pracowników, którzy w okresie zatrudnienia na ostatnio zajmowanym stanowisku pracy zostali poddani wymaganym szkoleniom w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ukończyli je z wynikiem pozytywnym.
Warunkiem koniecznym jest tu także nieupłynięcie wyznaczonego terminu poddania się ponownemu szkoleniu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalonego przez pracodawcę w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy taka organizacja nie działa, w porozumieniu z przedstawicielami pracowników, wybranymi w tym celu przez załogę w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy.
Szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bhp znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 z poźn. zm.)