Przy kompletowaniu zawartości apteczki najważniejsze są potrzeby, które w przypadku zakładu pracy wynikają z charakteru i specyfiki firmy. Liczba zatrudnionych pracowników nie ma wpływu na zawartość apteczki. Natomiast od niej zależy liczba apteczek i punktów pierwszej pomocy w zakładzie pracy.
Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (art. 2091 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Liczba, usytuowanie i wyposażenie apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.
Opakowanie i zawartość apteczki
Opakowanie apteczki pierwszej pomocy powinno być:
- odporne na działanie czynników mechanicznych,
- przeznaczone właśnie dla apteczki (np. walizki metalowe, przenośne szafki metalowe z uchwytem walizkowym, sztywne torby nylonowe),
- wygodne w obsłudze.
Użytkownik apteczki powinien mieć możliwość szybkiego jej dostarczenia na miejsce wypadku.
Przykładowa podstawowa apteczka zakładowa pierwszej pomocy powinna zawierać tylko środki opatrunkowe i sprzęt ratunkowy, w szczególności:
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
- nożyczki lub nóż,
- gazę opatrunkową sterylną (kompresy gazowe) – 4 opakowania,
- bandaż elastyczny – 4 opakowania,
- chustę trójkątną – 2 sztuki,
- elastyczną siatkę opatrunkową (Codofix, Elastofix) – 2 – 3 rozmiary,
- agrafki – 4 sztuki,
- maseczkę do sztucznego oddychania metodą „usta-usta”,
- rękawiczki gumowe – 3 pary,
- folię termoizolacyjną srebrno-złotą (folia NRC) – 1 – 2 sztuki,
- plaster zwykły – 2 rolki,
- plastry z opatrunkiem (kilka rozmiarów).
Apteczka nie powinna zawierać waty, leków i środków dezynfekcyjnych.
Proponowany zestaw jest zgodny z wytycznymi szkoleniowymi Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy i zakłada udzielenie pierwszej pomocy 1 osobie (maksymalnie 2 osobom).
Zachęcam również do zapoznania się z wyposażeniem apteczki pierwszej pomocy, który określa niemiecka norma DIN 13157. Skład ten można znaleźć w nowym artykule po poniższym linkiem: