Skład zespołu powypadkowego jest niezależny od rodzaju wypadku. Reguluje to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. z 2009 r. Nr 105, poz. 870).
Podstawowy skład zespołu powypadkowego
W skład zespołu powypadkowego – bez względu na to, czy zaistniał wypadek śmiertelny, ciężki, zbiorowy, czy też lekki – zawsze powinien wchodzić:
- pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy
- społeczny inspektor pracy
U pracodawcy, u którego nie ma obowiązku tworzenia służby bhp, w skład zespołu powypadkowego wchodzi pracodawca lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby bhp, albo specjalista spoza zakładu pracy.
Co jeżeli w firmie nie ma społecznego inspektora pracy?
Natomiast u pracodawcy, u którego nie działa społeczna inspekcja pracy, w skład zespołu powypadkowego, zamiast społecznego inspektora pracy, wchodzi przedstawiciel pracowników posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeżeli w zakładzie pracy zatrudnionych jest niewielu pracowników i nie można utworzyć 2-osobowego zespołu powypadkowego, okoliczności i przyczyny wypadku powinien ustalać zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi:
- pracodawca
- specjalista spoza zakładu pracy.
Czy w skład zespołu powypadkowego może wchodzić więcej niż dwie osoby?
Czy skład dwuosobowy należy traktować jako minimaly skład zespołu?
W skład zespołu powypadkowego zgodnie z przepisami wchodzą dwie osoby. Specjalista bhp oraz społeczny inspektor pracy, a w firmie gdzie nie ma społecznego inspektora pracy, pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający aktualne szkolenie okresowe bhp