Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi upalne dni. Niestety nie każdy ma wakacje i większość z pracowników musi pracować w czasie wysokich temperatur. Wielu pracowników pyta wtedy jakie mają prawa, czy mogą wyjść wcześniej do domu, natomiast wielu pracodawców nie wie jakie ma wtedy obowiązki.
Obowiązkiem pracodawcy jest przede wszystkim zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Nie ukrywajmy, że praca w pomieszczeniach, gdzie w czasie upałów panuje wysoka temperatura jest również zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Zgodnie z przepisami prawa, gdy w miejscu pracy występuje wysoka temperatura obowiązkiem pracodawcy jest dostarczyć pracownikom tyle wody ile jest to potrzebne. Woda musi być oczywiście zdatna do picia.
Dodatkowym wymogiem dla pracodawcy jest dostarczenie pracownikom napojów wzbogaconych o sole mineralne i witaminy, gdy pracownicy wykonują prace w szczególnie ciężkich warunkach. Do takich prac zalicza się między innymi pracę na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25 st. C oraz pracę w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 28 st. C.
Mimo, że przepisy nie nakładają żadnego obowiązku na pracodawcę, że w razie wysokich temperatur panujących w pomieszczeniach pracy ma on zwolnić pracowników wcześniej do domu, to po pierwsze z własnej, nie przymuszonej woli mógłby to zrobić, a po drugie pracownicy mają prawo sami powstrzymać się od wykonywania pracy. Zgodnie z Art. 210 §1 Kodeksu Pracy jeśli na stanowisku pracy wystąpi zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika to ma on prawo powstrzymać się od wykonywania swoich obowiązków służbowych. O tym fakcie musi oczywiście powiadomić pracodawcę. Dodatkowo, jeżeli pracownik odmówi wykonywania pracy z wyżej wymienionych powodów, pracodawca nie może zmniejszyć jego wynagrodzenia za ten czas. Jednak mimo to nie upoważnia go to do samowolnego opuszczenia stanowiska i udania się do domu.
Warto również nadmienić, że gdyby pracodawca narażał pracowników na utratę zdrowia i w czasie upałów nie dostarczał im wody zdatnej do picia to może zostać poddany karze grzywny do 30000 zł.
Jakie prawa ma pracownik który pracuje na stanowisku gdzie ma do czynienia z ciekłym metalem i latem temperatura sięga ponad 40 stopni?
Praca w wysokiej temperaturze określana jest jako praca w mikroklimacie gorącym i jest zaliczona do prac w warunkach szkodliwych, zaś mikroklimat gorący, jako czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy, podlega badaniom i pomiarom. Jest on charakteryzowany przez wskaźnik obciążenia termicznego WBGT oznaczany w stopniach Celsjusza. W takich wypadkach pracownikowi przysługuje woda zdatna do picia lub inne napoje. Ponadto pracodawca zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie posiłki wydawane w formie jednego dania gorącego, lub gdy pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych, lub przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.